نحوه محاسبه کارمزد در فارکس

در این مطلب می‌خواهیم راجع به نحوه محاسبه کارمزد در فارکس بیشتر صحبت کنیم. لطفا همراه ما باشید.
نحوه محاسبه کارمزد در فارکس

نحوه محاسبه کارمزد در فارکس

هر یک از بروکرها در ازای خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، دستمزدی هم دریافت می‌کنند و این امر، یک موضوع کاملا عادی است. نحوه محاسبه کارمزد در فارکس بستگی به بروکر انتخابی شما دارد همچنین در حساب‌های مختلف بروکرها، میزان کمیسیون و اسپرد معاملات متفاوت می‌باشد. برخی از بروکرها، کمیسیون دریافت نمی‌کنند و نحوه کسب درآمد آنها از طریق اسپرد می‌باشد. بعضی دیگر از بروکرها نیز هر دو کمیسیون و اسپرد را دریافت می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم راجع به نحوه محاسبه کارمزد در فارکس بیشتر صحبت کنیم. لطفا همراه ما باشید.

دیگران چه می خوانند:

کمیسیون در فارکس چیست

کمیسیون در فارکس، کارمزدی است که کارگزاران مختلف این بازار از معامله‌گران خود به ازای هر یک از معاملات دریافت می‌کنند. بروکرها در بازار فارکس که به اسم کارگزاری هم شناخته می‌شوند، واسطه‌هایی هستند که سعی می‌کنند سفارش خرید و مشتریان مشتریان را با سفارش‌های خرید و فروش سایر مشتریان مطابقت دهند و در ازای این خدمات هم کمیسیون دریافت می‌کنند.

دریافت کمیسیون با وجود آنکه یک امر عادی در بازار فارکس محسوب می‌شود، اما برخی از بروکرها هیچ کمیسیونی از معامله‌گران خود دریافت نمی‌کنند و در مقابل، اسپرد دارند. فعالیت در برخی دیگر از بروکرها نیز کمیسیون دارد که میزان کمیسیون در هر کارگزاری متفاوت است.

انواع کمیسیون در فارکس

کمیسیون در بازار فارکس شامل سه نوع کلی است، برخی از شرکت ها یک کمیسیون ثابت ارائه می‌دهند و برخی دیگر نیز یک کمیسیون متغیر دارند همچنین بعضی دیگر از بروکرها به صورت درصدی، کمیسیون دریافت می‌کنند. به طور مثال، آمارکتس یکی از بروکرهایی است که میزان کارمزد مناسبی را از معامله‌گران دریافت می‌کند. اگر می‌خواهید برای ورود به کابین آمارکتس اقدام کنید، می‌توانید در این صفحه درباره آن اطلاعات به دست آورید.

  • کمیسیون ثابت یا (Fixed Commission) : کمیسیون ثابت در بازار فارکس با توجه به میزان رایج بودن جفت ارزی که تریدر قصد معامله آن را دارد، مشخص می‌شود.
  • کمیسیون شناور یا (variable commission) : کمیسیون شناور در بازار فارکس، مقدار ثابتی ندارد و متغیر است. میزان کمیسیون ثابت در شرایط مختلف بازار تغییر می‌کند.
  • کمیسیون درصدی (Percentage Commission) : نحوه محاسبه کارمزد در فارکس به صورت درصدی، توسط بروکر تعیین می‌شود. این نوع کمیسیون، مقداری از کمیسیون جفت ارز مورد معامله می‌باشد که البته درصد کمی هم هست.

کارمزد بروکر آلپاری

اسپرد در فارکس چیست

اسپرد در بازار فارکس، اختلاف بین قیمت درخواستی فروش و قیمت پیشنهادی خرید است. به بیان ساده تر، اسپرد در بازار فارکس، تفاوت بین قیمتی است که بازار آماده است برای خرید یک دارایی و قیمتی که بازار آماده است برای فروش آن دارایی مشخص می‌کند

در بروکرهای فارکس، قیمت خرید همیشه بیشتر از قیمت فروش است و به عبارتی دیگر، زمانی که شما می‌خواهید یک دارایی را بخرید، باید قیمت خرید را پرداخت کنید که این مبلغ بیشتر از قیمتی است که شما می‌توانید آن دارایی را به فروش بگذارید.

این اختلاف میان قیمت خرید و فروش، اسپرد نام دارد که نقش موثری در تعیین سود و زیان معاملات شما ایفا می‌کند. به طور معمول، در بازارهای مالی با اسپرد کمتر، فعالیت میان خریداران و فروشندگان بیشتر است و بازار پایدارتر می‌باشد اما در مقابل، اسپرد بزرگ تر می‌توان نشان دهنده نوسانات و نقاط عدم استحکام در بازار باشد. اگر تمایل دارید معاملات پرسودی را انجام دهید و صرف نظر از میزان کارمزد بروکرهای مختلف، باید از بهترین سیگنال فارکس هم استفاده نمایید.

نحوه محاسبه کارمزد در فارکس در کارگزاری‌های مختلف

مسلما تمام بروکرهای بازار فارکس قادر به ایجاد بازار به یک اندازه نیستند و در نتیجه بازار فارکس یک بازار خارج از بورس محسوب می‌شود. بدین معنا که بانک‌ها، بازارسازان اولیه با سایر بانک‌ها و تجمیع کنندگان قیمت (کارگزاران خرده ‌فروشی آنلاین) بر اساس ارزش سرمایه و اعتبار هر سازمان ارتباط دارند.

در بازار فارکس، هیچ ضامن یا مبادله ای در کار نیست و فقط قرارداد اعتباری بین هر معامله‌گر وجود دارد. بنابراین زمانی که صحبت از بازار ساز می‌شود، برای مثال، میزان کمیسیون کارگزار شما به رابطه آن‌ها با بانک‌ها و میزان حجم کاری که کارگزار با آن‌ها انجام می‌دهد بستگی دارد ضمن اینکه معمولا برای معامله‌گران فارکس با حجم بالاتر، اسپردهای محدودتری ارائه می‌شود.

حال اگر بازار ساز، دارای ارتباط قوی با ردیفی از بانک ها باشد و بتواند به طور مثال قیمت 10 بانک را جمع آوری کند، شرکت کارگزاری می‌تواند قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی را به به طور متوسط به مشتریان خرده خود منتقل کند و حتی پس از افزایش اندکی اسپرد برای در نظر گرفتن سود، فروشنده می‌تواند نسبت به رقبایی که سرمایه خوبی ندارند، اسپرد رقابتی‌تری را به شما منتقل کند.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

تفاوت اسپرد و کمیسیون در بازار فارکس

دو مفهوم اسپرد و کمیسیون هر دو به عنوان کارمزد معاملات در بازار فارکس محسوب می‌شود که معامله‌گران باید آن را به کارگزاری بپردازند. اشتباه بسیاری از معامله‌گران این است که تصور می‌کنند دو مفهوم اسپرد و کمیسیون یکسان است در حالی که این دو اصطلاح، دو روش کسب درآمد متفاوت کارگزاری‌ها هستند.

برخی از کارگزاری‌ها در حساب‌های معاملاتی که ارائه می‌دهند، اسپرد دریافت می‌کنند و برخی دیگر از معامله‌گران کمیسیون دریافت می‌کنند. همچنین برخی کارگزاران نیز هستند که هر دو آن‌ها یعنی اسپرد و کمیسیون را دریافت می‌نمایند.

از نظر نحوه محاسبه کارمزد در فارکس نیز محاسبه اسپرد و کمیسیون متفاوت است. برای محاسبه کمیسیون، عوامل مختلفی مثل حجم معاملات، موثر هستند اما اسپرد که تفاوت نرخ میان خرید و فروش است، به صورت پیپ محاسبه می‌شود و با توجه به جفت ارز مورد معامله، باید میزان اسپرد تعیین شده پرداخت گردد.

انتخاب کارگزاری دارای کمیسیون مناسب

اولین گام برای فعالیت در بازار فارکس، انتخاب کارگزاری یا بروکر است. شما به عنوان یک معامله‌گر تازه وارد بازار فارکس، برای انتخاب بروکر باید به برخی عوامل توجه داشته باشید که مهم ترین این عوامل، در نظر گرفتن میزان کارمزد بروکر است. البته عوامل دیگری نظیر پشتیبانی، لوریج، حساب‌های معاملاتی مختلف و... نیز در انتخاب بروکر باید مدنظر قرار بگیرند.

برخی از بروکرها ممکن است اسپرد و کمیسیون عالی داشته باشند اما پشتیبانی آنها از کاربران ایرانی ضعیف باشد در نتیجه این بروکرها نمی‌توانند انتخاب مناسبی برای کاربران ایرانی باشند یا بروکری که از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند اما میزان کارمزد بالایی دارد، مناسب معاملات نیست.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

برای محاسبه اسپرد در بازار فارکس، عوامل زیر موثر هستند :

  • محاسبه پیپ : نرخ اسپرد در فارکس، بر اساس پیپ ها اندازه گیری می‌شود. پیپ، کوچک ترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز می‌باشد و معمولا هم یک رقم اعشاری است.
  • محاسبه اسپرد : برای محاسبه اسپرد در فارکس، باید اختلاف قیمت بین قیمت پیشنهادی (Ask) و قیمت درخواستی (Bid) را در یک جفت ارز مشخص نمایید.
  • محاسبه هزینه اسپرد : پس از محاسبه اسپرد باید با استفاده از ارزش هر پیپ، هزینه کل اسپرد در یک معامله را محاسبه کرد. برای این کار باید ارزش هر پیپ در تعداد لات‌های معامله گذاری ضرب شود.

سخن پایانی

در این مطلب، راجع به نحوه محاسبه کارمزد در فارکس توضیح دادیم و همانطور که بررسی کردیم، کارمزد فارکس تشکیل شده از دو قسمت اسپرد و کمیسیون می‌باشد. برخی از کارگزاری ها هر دو نوع کارمزد را دریافت می‌کنند اما بعضی دیگر از کارگزاری‌ها، کمیسیون ندارند. مطلبی که مطالعه کردید، توسط تیم تریدرهای حرفه ای امیر تریدر ( https://amirtrader.com /) خدمت شما ارائه شد. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری راجع به فارکس به دست آورید، دعوت می‌کنیم مطالب موجود در وبسایت را بررسی نمایید.

نحوه محاسبه کارمزد در فارکس

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟